Curriculum Vitae

KOULUTUS

Suomen tanssiurheiluliitto 1994
C-lajiosa valmentajatutkinto  
   
Suomen tanssinopettajainliitto, STOL ry. 1999
Vakioiden ja latinalaisten ammattilaistutkinto  
   
International Dance Teacher’s Association, IDTA  
Vakiotanssien Associate, arvosanalla Highly Commended 1999
Latinalaistanssinen Member, arvosanalla Highly Commended 2000
Vakiotanssien Member, arvosanalla Highly Commended 2001
Vakiotanssien Fellow, arvosanalla Honors 2012
   
Blackpoolin ammattilaisluentovideot vuosittain 2000-
   
SLU:n psyykkisen valmennuksen kouluttajakoulutus 2011
   
Oulun Ammattikorkeakoulu  
Tanssinopettaja AMK 2012-
Kilpatanssin suuntautumisvaihtoehto, sisältäen pedagogiset opinnot, lastentanssin ja muiden tanssilajien perusteet, anatomiaa, kinesiologiaa sekä musiikin perusteita. Valmistuminen joulukuussa 2015  
   
American Smooth-perusteet 2012
Toronto, Kanada  
   
WDSF:n tuomarikongressit joka toinen vuosi, tuomarina 2004-
Mestaruuskilpailutason tuomari 2008-
mm. vakiotanssien EM-kilpailut, Moskova  
vakiotanssien World Cup, Chengdu, Kiina  
Tanskan 10-tanssin mestaruuskilpailut, Odense  
Suomenmestaruuskilpailutason tuomari  
   
Italian kansainvälisen tanssiviikon (F.E.I.N.D.A) tekniikkaluennot 1986-1990

TANSSIALAN VALMENTAJAT JA MUU SIIHEN LIITTYVÄ KOULUTUS

Käytännön koulutus maailman huippuopettajien opissa omalla uralla 1977-1999
Vakiotanssit:  
Adrian Pritchard  
Tor Flöysvik  
Monica Needham  
Anthony Hurley  
Stephen HIllier  
Robert Grover  
   
Latinalaistanssit:  
Michael Stylianos  
Margaret Redmond  
Lorraine Rohdin  
Graham Oswick  
Sirpa Suutari-Jääskö  
Ruud Vermey  
   
Kotimaiset opettajat:  
Salme ja Asko Raukovaara (vak.ja lat.)  
Margit Sollman (vak.)  
Juha Leskinen (lat.)  
Jarmo Nuutinen (lat.)  

PALKINNOT

Suomenmestaruus kultamitalit  
Lapsiluokat 1979 – 1981
Junioriluookat 1982 – 1985
Nuorisoluokat 1985 – 1988
   
Pre-Champion-luokka  
vakiot ja latinalaiset 1988
   
Champion – luokka  
10-tanssi 1991
Vakiot 1996, 1998-1999
Amatöörien joukkuekilpailu 1997-1998
   
Cheerleadereiden SM-kulta 1986, 1988
   
Kansainvälinen menestys  
Lasten PM-kilpailujen 4.sija 1979
Blackpool Junioriluokka; vakiotanssien finaalipaikka sekä jive-kipailun 4.sija 1986
Juniori- ja Nuoriso EM-latinalaisten semifinalisti 1986-1988
Amatöörien vakiotanssien EM- ja MM-kilpailuiden semifinalisti 1998-1999
EU-mestaruuskilpailuiden vakiotanssien hopeaa 1997
Amatöörien 10-tanssin MM-semifinalisti 1992
Amatöörien 10-tanssin World Cup-finalisti 1992
Useita World Ranking – vakiotanssien finaaleja ja semifinaaleja 1994-1999
7. sijalla IDSF:n (nyk.WDSF:n) Word Ranking-listalla 1996
U.K ja International-kilpailuiden amatöörien vakiotanssien 20.parhaan joukossa 1998
Blackpoolin 25.sijalla 1996
Suomen PM-, EM- ja MM-edustajana juniori-, nuoriso- ja amatöörisarjoissa 1979 – 1999

VALMENNUSTYÖ

Merenque, Espoo 1999
vieraileva vakiotanssivalmentaja  
   
Tanssiklubi Star, Helsinki 2002-2003
vakiotanssien ammattivalmentaja  
   
La Team, Lieto 2003-2006, 2009-2010
vieraileva vakiotanssien ammattivalmentaja  
   
Revontulitanssijat, Rovaniemi 2009-2012
vieraileva vakiotanssivalmentaja  
   
Telemark Team ry.  
vieraileva vakiotanssivalmentaja 1999-2010
vakiotanssien vastuuvalmentaja 2010-2012
vakiotanssien lajivalmentaja 2013-

KIELET

  • Suomi – äidinkieli
  • Englanti – erinomaiset tiedot
  • Ruotsi – hyvät tiedot
  • Saksa – kohtalaiset tiedot
  • Venäjä, Italia – perustiedot

JÄSENYYDET

  • Suomen Tanssiopettajain liitto ry.
  • International Dance Teacher’s Association
  • World Dance Council
  • World Dance Sport Federation
  • Oulun Telemark Team ry.